Türkçe / English
Advanced Edge Concepts

Advanced Edge Concepts

Advanced Edge Concepts, Inc. (AEC) firması Steven C. Voorhees tarafından, Kompresyon Tekniği adı verilen yeni bir teknoloji ile lamellalı sıyırma bıçakları üretmek amacıyla New Jersey, Amerika’da kurulmuştur.

AEC firması 28 yılı aşkın sıyırma bıçağı üretim tecrübelerinin ışığında kompresyon tekniğini icat etmiş ve uygulamaya geçirmiştir. Halen lamellalı sıyırma bıçağı üreticilerinin büyük çoğunluğu 1970’lerde icat edilmiş olan taşlama tekniğini kullanarak üretim yapmakta iken AEC firması geride bıraktığı dönem içerisinde kimyasal indirgeme tekniği ve kompresyon tekniği gibi tekniklerle üretimini her zaman yenilemenin yollarını aramıştır.

Kompresyon tekniğinin çalışmaları 2004 yılında başlamış ve bu teknik yoğun AR-GE faaliyetleri ve yatırımlar sonucu, AEC ve Almelek firmalarının VAmatco adı altında oluşturdukları ortaklık bünyesinde günümüzde faal olarak kullanılmaya başlamıştır. Almelek A.Ş.’nin Tuzla, İstanbul’daki modern tesislerinde VAmatco tarafından üretilmekte olan “BLADE MASTER” sıyırma bıçakları, kompresyon tekniğinin tüm avantajlarının en temiz ve kaliteli hammaddelerle birleştirmesiyle hazırlanmaktadır.